Tentokrát s nepořádkem zatočíme. Pomozte skautům při úklidu Proseckých skal!

Prosecké skály

Není vám lhostejné prostředí, ve kterém se pohybujete? Skauti z Proseka vás zvou, abyste přiložili ruku k dílu a pomohli spolu s nimi udělat Prosecké skály hezčím místem.

Letošní jarní úklid se koná v rámci třetího ročníku celorepublikové akce Ukliďme Česko. Možná už ji znáte. Jejím cílem je zvýšit aktivní zájem obyvatel o své bezprostřední okolí a spolu s nimi zlepšit okolní životní prostředí odklizením nelegálních skládek a nepořádku.

Loni se na území České republiky pořádalo přes 1400 úklidů, do kterých se zapojilo více než 52 tisíc dobrovolníků. Celkem se jim podařilo nasbírat ve svém okolí neuvěřitelných 1400 tun odpadu!

Klidové území, na kterém se nachází přírodní památka Prosecké skály, je lokalita s velkým potenciálem, kterou využívají mnozí obyvatelé Prahy 9. Při procházkách si zde můžete vychutnávat nádherné výhledy na Prahu, sbírat kaštany i lesní jahody a obdivovat krásné pískovcové skály.

Přidat se mohou všichni: rodiče, děti i sousedi

Prosečtí skauti mají bezmála 20 let hned nad těmito skálami svou klubovnu. Celkem 90 dětí z místních oddílů tak má k dispozici bezvadný prostor pro učení a nikdy nekončící dobrodružství. Taková místa jsou v městském prostředí vzácností a tolik potřebnou oázou klidu a kontaktu s přírodou.

Městská část Prahy 9 pracuje intenzivně na revitalizaci části území Proseckých skal v rámci projektu ?Revitalizace naučné stezky Amerika?. Přírodní tvář Proseckých skal však hyzdí mnohé skládky, či pohozené odpadky.

Pro interaktivní mapu úklidů akce Ukliďme Česko prosečtí skauti zmapovali na daném území celkem 13 skládek. Na stránkách projektu si pak můžete prohlédnout jejich fotografie i GPS souřadnice.

Ačkoliv už se prosečtí skauti několikrát snažili místo vyčistit, letos se rozhodli s těmito černými skládkami ? i se spoustou dalších odpadků v okolí ? doslova zatočit. A budou moc rádi, když jim v jejich úsilí pomůžete.  Zvou proto všechny rodiče, děti, školní třídy, kroužky, sousedy a spoluobčany, aby se přidali a pokusili se, jak zní jedno ze skautských hesel, udělat svět o trochu lepším místem.

Připojit se můžete v sobotu 16. dubna ve 13:00 přímo u klubovny proseckých skautů na adrese Na vyhlídce 36, Praha 9 – Prosek.

Akce bude vhodná i pro děti a bude doprovázena dobrodružně poznávací hrou. Skauti spolu s koordinátory akce Ukliďme Česko a s radnicí Prahy 9 budou zajišťovat pytle na odpad, rukavice a kontejnery na odvoz odpadu.

Budou však vděčni za vaši pomoc od jednotlivců i firem. I donešení vlastních rukavic, svačiny a pití může být takovou pomocí. Pomoc s odvozem odpadu či občerstvením pro dobrovolníky bude také vítána.

Neváhejte se s případnou nabídkou pomoci ozvat organizátorům.

Kontakty a další informace:
Informace najdete na webu proseckých skautů Prosek.org
Přihlásit se do úklidu můžete na zde
Pořadatel: Junák – český skaut, středisko Prosek Praha, z.s., Na Vyhlídce 411/36, Praha 9 – Prosek
Lucie Šanderová, vedoucí střediska, lucie.sanderova@skaut.cz, tel: 608 324 497

S sebou doporučujeme: ochranné rukavice (kdo má, zbytek zapůjčíme), svačinu, pytí, vhodný oděv a zejména obuv