Sokolovna na Proseku: Tady parašutisté Gabčík a Kubiš ukrývali oblečení a granáty

TJ Sokol Prosek

Letos je to 80 let od útoku československých parašutistů na Reinharda Heydricha. Jak se atentát na zastupujícího říšského protektora vztahuje k Praze 9 a blízkým čtvrtím, přibližuje kniha Anthropoid.

Publikace je z edice Průvodce a jak napovídá její název, čtenáře provází po místech spojených s aktivitou výsadku Anthropoid. Připravili jsme pro vás přehlednou mapu, kterou najdete na konci článku.

Jan Kubiš a Jozef Gabčík

Prosek a Vysočany (Praha 9)

V sokolovně Na Proseku bylo od května 1942 do konce okupace ukryto oblečení Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše a také několik granátů. Ve zdejším kuželníku parašutisté na jaře 1942 údajně i několikrát přespali.

Zákostelní 666/5; Kirchenring
V odboji byl zapojen Jaroslav Piskáček, náčelník vysočanského Sokola. S Piskáčkem úzce spolupracoval další sokolský funkcionář Jaroslav Smrž, který byl švagrem Václava Khodla.

Spolu s manželkou Jarmilou se zapojili do pomoci parašutistům z Anthropoidu. Krom jiného se účastnili odklizení jednoho z padáků ? jako sedlář jej zašil u Khodlových do pohovky. Nepravidelně v jejich bytě parašutisté i přespávali a poté, co byli ukryti v kryptě, podíleli se Smržovi na jejich zásobování. Dne 14. července 1942 byli zatčeni a 24. října 1942 popraveni v Mauthausenu.

Pešlova 132/8; do roku 1940 Hálkova, poté Švihovská; Schwihauer Gasse
Majitel tiskárny a předseda sportovního klubu S.K. Vysočany Karel Rohlíček byl do pomoci skupině Anthropoid zapojen svými blízkými známými ? rodinou Khodlových. Prováděl Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše po Praze a jezdil s nimi na kole i po trase, kudy do Prahy přijížděl Reinhard Heydrich. Oba parašutisté se u Rohlíčků stravovali.

Vosmíkových 102/3
Zde bydlel Oldřich Vosmík, syn řezníka a podporovatele parašutistů Bohumila Vosmíka, člen sokolské organizace Jindra, spolupracovník odbojové organizace v nemocnici Bulovka a organizátor řady sabotážních akcí. Gestapo se ho zde 17. června 1942 pokusilo zatknout, ale Oldřich Vosmík s dvěma pistolemi v rukou zastřelil jednoho příslušníka gestapa, dva zranil a byl zadržen až za pomoci náhodných chodců a protektorátních policistů. Oldřich Vosmík byl popraven 24. června 1942 na střelnici v Kobylisích.

V Holešovičkách, zatáčka mezi Zenklovou ulicí a ulicí V Holešovičkách
Sem 27. května 1942  ráno přijeli na kolech Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Zde proběhl úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památník Operace Anthropoid stojí v Praze–Libni, poblíž mimoúrovňové křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na Heydricha (krycí název Operace Anthropoid).

Další důležitá místa: Libeňská sokolovna a Baťův libeňský obchod.

Novákových 351/3
Sem Jan Kubiš dorazil bezprostředně po akci. Marie Nováková ho ošetřila a dala mu čisté šaty. Parašutista odsud záhy odešel k Piskáčkům. Jindřiška Nováková byla popravena 14. října 1942 v Mauthausenu. Bylo jí 14 let.

Knihu Anthropid, jejímiž autory jsou spisovatel Jiří Padevět a publicista Pavel Šmejkal, vydalo nakladatelství Academia.

Podívejte se na 3D animaci deníku Aktuálně.cz nazvanou Co nečekaně pomohlo Gabčíkovi s Kubišem