Konec trolejbusů na Proseku. Před 50 lety se propadla silnice pod trolejbusem Nad Krocínkou


Stalo se to 9. července 1965. Tehdy se propadl trolejbus do vozovky v ulici Nad Krocínkou. Linka U Kříže-Prosek-Letňany-Čakovice byla v provozu od roku 1952.

V knížce Václava Cílka a Ladislava hrdličky Krocínka se píše:

„Jedním z největších skandálů spjatých s výstavbou Severního města Proseku byl propad v dráze trolejbusu na křižovatce ulic Nad Krocínkou a Cihlářské, který se udál v roce 1965. Místní národní výbor nařídil vystěhování obyvatel a mezi lidmi se začaly šířit fámy, za kterými stála podle „Večerní Prahy“ touha po senzaci i úmysl znevážit „gigantické dílo socialismu“. Panika zavládla i na pověrečných vyšších místech, která si rychle přizvala několik mlčenlivostí vázaných skupin expertů z Geoindustrie, Hornického ústavu ČSAV, Rudného projektu a BPO Ostrava. Jednalo se o obavy, zda se jedno z prvních pražských sídlišť (Prosek) pro 150 000 obyvatel nezhroutí do podzemí.“

Jak nám napsal archivář Dopravního podniku pan Pavel Fojtík, fotografie události se nedochovaly.

„Nikdy jsem se nesetkal s údajem, že by při zmíněné události došlo k poškození trolejbusu či že by byl zraněn cestující MHD. Z tohoto důvodu je nepravděpodobné, že by existoval služební záznam o nehodě, protože z pohledu MHD sice šlo o mimořádnou událost, nikoliv ale dopravní nehodu. Služební hlášení o narušení provozu se obvykle po pěti letech v souladu s předpisy skartovalo,“ dodává pan Fojtík.

Jisté je, že nehoda znamenala konec trolejbusdové dopravy na Prosek.


Záběr je z Prosecké ulice a zachycuje zahájení provozu linky číslo 58 - Metro.cz
Záběr je z Prosecké ulice a zachycuje zahájení provozu linky číslo 58

Trolejbusy v ulici Nad Krocínkou - Metro.cz
Trolejbusy v ulici Nad Krocínkou