Otázky kolem zpřístupnění Proseckého podzemí. Radnice mlčí

Foto: Wikimedia, CC BY-SA 3.0, autor: TigraCZ

Víte, že Radnice MČ Praha 9 chce ještě v tomto volebním období zpřístupnit tzv. Prosecké podzemí?

Radnice MČ Praha 9 zamýšlí do dvou let investovat a zpřístupnit zdevastované a zanedbané staré důlní chodby v délce několika set metrů (viz Pražský deník, 27. 8. 2015). Tyto chodby se nacházejí v lokalitě chráněné přírodní památky Prosecké skály.

  • Radnice MČ Prahy 9 nyní uvádí náklady na zpřístupnění pár set metrů chodeb ve výši 8 milionů Kč. Je to ale jen velmi hrubý odhad, neboť nikdo, ani odborníci na důlní stavby, nemají tušení, jaký je skutečný technický stav těchto chodeb poté, co byly kdysi zabetonovány, prohnala se jimi několikrát havárie kanalizace a pozemky nad nimi byly po roce 2000 zcela zastaveny nadstandardními vilami s množstvím pilotů/roštů, které mohou vést právě těmito chodbami, a tím je zcela zneprůchodňovat! Je tudíž možné, že s údajem 8 milionů Kč (ačkoliv to je rozhodně ne zrovna malý náklad) to je podobné jako s prvním odhadem, kolik bude stát tunel Blanka. Je otázkou, zda aktuálně MČ Praha 9 avizovaná částka 8 milionů Kč jako náklady na zpřístupnění Proseckého podzemí se na konci realizace a po sečtení všech skutečných nákladů neukáže jako příliš nízká, podhodnocená).
  • Ačkoliv se jedná o 15 let starý záměr radnice Prahy 9 zpřístupnit Prosecké podzemí, tak na praha9.cz k tomuto záměru v podstatě žádné informace, včetně např. aktuální studie proveditelnosti, bohužel nenajdete. Nenajdete zde ani informace, jak se k tomuto projektu aktuálně staví ministerstvo životního prostředí či odborníci na stará důlní díla a hlavně občané celé Prahy 9. Na praha9.cz nenajdete ani jakoukoliv zmínku a informaci o veřejném projednání tohoto záměru v posledních letech, neboť to budou právě současní občané Prahy 9 (tj. obyvatelé Proseka, Střížkova, Vysočan a Hrdlořez), kteří budou ze svého rozpočtu tento projekt financovat a v dalších letech dotovat jeho nemalé provozní náklady (bude např. nutné trvale zajišťovat absolutní bezpečnost zpřístupněných důlních chodeb pro případné návštěvníky, což je velmi nákladná položka, ale její odhad není nikde uveden).
  • Přičemž Radnice MČ Prahy 9 nikde nemluví o tom, kdy a jak chce zrevitalizovat celé přírodní území lesoparku v této lokalitě, které by si celkovou revitalizaci zasloužilo prioritně. Neboť nejen děti z babyboomu, který nastal i na Praze 9, by procházky klidnou, udržovanou a hlavně bezpečnou přírodní oblastí (bez bezdomovců a skládek) na Proseku spolu se svými rodiči a prarodiči uvítali mnohem více než jednu procházku za čas chodbami Proseckého podzemí.
  • Myslíte si, že Praha 9 skutečně potřebuje zpřístupnit Prosecké podzemí s nemalými současnými i budoucími nároky na dotace provozu z veřejných peněz?
  • Dle vašeho názoru, co by se v současnosti mohlo při podobné investici 8 miliónů Kč prioritně zrealizovat na Praze 9 a mělo by to pro vás skutečně velký význam a efekt?
  • Co vám obecně v Praze 9 chybí a co by stálo zato změnit?

 

2 thoughts on “Otázky kolem zpřístupnění Proseckého podzemí. Radnice mlčí

  1. Nejdříve než se začne realizovat podzemí, stálo by za úvahu revitalizace lesa a úklid od odpadku po bezďácích. Myslím že takový hezký les by měl patřit všem a ne feťákům a bezdomovcům!! Praha 9 by se měla stydět!!

  2. Dobrý den, bydlíme na Proseku a máme 2 malé děti. V první řadě moc toužíme po revitalizaci cestiček a zeleně v okolí proseckých skal. Vyčištění od odpadků. Následně rozhodně zpřístupnit i podzemí. Zlepší to obraz celé prahy 9 a proseka, který nebude vnímán jen jako obří sídliště, ale že má co nabídnout. Vzorem nechť je třeba park v Podvinní, který tiše závidíme, už je s prcky trochu z ruky a nechceme chodit jen do zcela zregulovaného Parku přátelství, ale i více do přírody. Jen kdyby tam člověk nezakopával o rozpadlé schody, netopil se v bahně a nebloudil bez jediné informace která cesta kam vede mezi bezdomovci a odpadky. Díky!

Comments are closed.