Jak mají vypadat „noví Brabcovi?“ a co si o tom myslíme

Co tam bude stát?

Nový návrh na budovu, která by měla nahradit současný hostinec se sálem U Brabců, představil architekt Tichý.

Noví ?Brabcovi??

Noví ?Brabcovi??

V jeho variantě je zcela změněna hmotová struktura domu (a tedy i charakteru severní strany náměstí), celou plochu pozemku má zahrnovat podnož s garážemi, na rohu má být v ?podnoži? pronajímatelný prostor pro služby.

Navržená stavba bude zahrnovat celý, dosud nezastavěný pozemek až ke hřbitovní zdi s barokní kaplí. Doposud byla ze zadní strany hospody zahrada s dvorkem a hospodářskými přístavky.

Domníváme se, že prostavěnost pozemku by měla respektovat okolí a neměla by jej takřka stoprocentně využívat.

Soukromý dvorek mezi nově navrženými bytovými objekty ve vnitrobloku má být situován na střechu podnože, která je o patro výše, než je náves.

Dvorek tedy nebude z návsi přístupný, počítá se s ním jako se soukromou součástí bytů.

Měřítkově se dosud jednalo o jeden dům, jehož průčelí bylo jasně artikulováno směrem do náměstí. Osovost- sebevědomí- důstojnost domu U Brabců byla nezpochybnitelná.

Navržená rozdrobnělá struktura působí jako pitoreskní karikatura na téma drobné vesnické zástavby, která však zde, na náměstí nemá vlastní opodstatnění.

Naopak ? prosecká náves i v minulosti projevovala ambice spíše maloměstského typu. Zástavba by tedy měla respektovat, že dům obrácený do návsi/náměstí musí mít jasně artikulované průčelí, jako je tomu u budovy U Brabců nebo u vedlejší neorenesanční školy.

Jak to vidíte vy? Napište nám do komentářů! 

4 thoughts on “Jak mají vypadat „noví Brabcovi?“ a co si o tom myslíme

  1. Ten návrh je hrozný… Architekt slyšel něco o historické návsi a šup ho tam – uděláme jakože domečky! Jako by nestačil ten šeredný dům nalevo. Praha 9 – prostor pro nekvalitní architekturu bez nápadu 🙁 Takové místo by si zasloužilo buďto obnovit původní budovu (současný stav je tedy dost bídný) nebo něco opravdu kvalitního a nového.

  2. Co to je za pakárnu??!
    To je přece nepřípustná zástavba, to jim nikdo nemůže povolit. nebo ano?.

  3. Dobrý den,zdá se to jako špatný vtip.že by na místě stávajícího
    hostince U Brabců mělo vyrůst něco takového!Bydlím v této části Proseka a neustále se tu zahušťuje zástavba.
    Zásadně jsem proti výstavbě!Podporuji petici za zachování historického rázu této části Proseka i se zamýšleným plánem vybudování centra pro setkávání lidí.Takové místo rozhodně chybí.Doufám,že najdeme podporu u radnice,která pochopí,že Prosek je hlavně pro lidi,kteří tu žijí a ne pro developery!

Comments are closed.